„Hola, hola! Škola volá!

Asistent pedagoga: Alena Slezáková

Email: grecmanova@msbrezany.czlindauerova@msbrezany.cz

CHARAKTERISTIKA FIALOVÉ TŘÍDY

Ve školním roce 2023/2024 navštěvuje fialovou třídu celkem 27 dětí, z toho 9 dívek a 18 chlapců ve věku 5-7 let.

Jedno dítě má speciální vzdělávací potřeby, proto bude ve třídě přítomen asistent pedagoga.

Dvě děti mají odlišný mateřský jazyk.

MASOPUST VE FIALOVÉ TŘÍDĚ

14 / 2 / 2024

LEDEN 2024

22 / 1 / 2024

PEČEME TŘÍKRÁLOVOU BÁBOVKU

17 / 1 / 2024

TŘÍDNÍ RITUÁLY A AKTIVITY

Celým školním rokem provází děti třídní maskot Večerníček.

Realizujeme akce, které vedou děti k pochopení běhu života a obohacují je o zážitky. Jedná se o:

• pravidelně: divadelní představení v MŠ, logochvilky,  návštěvy tělocvičny a knihovny  Dolní Břežany, setkávání s vrstevníky z "Modré třídy"
  • besídku s vánočními dílničkami
  • návštěvu mobilního planetária
  • halloweenskou stezku a dlabání dýní
  • lampionový průvod k svátku sv. Martina
  • karneval
  • vynášení Morany
  • oslavu Dne dětí - týden dětské radosti s celodenním výletem do ZOO
  • návštěvu Planetária Praha a přilehlého parku Stromovka
  • návštěvu Divadla Spejbla a Hurvínka
  • pro předškoláky pak také možnost účasti na akcích   určených pouze této skupině dětí (plavání, hravé lyžování, účast na ŠvP)
  • setkávání maminek v " kavárničkách"
  • pěší výlet do Zlatníků na zmrzlinu
  • návštěva Zemědělského muzea
  • piknikový den  ve Lhotě
  • výlet PID na hřiště u letiště Točná

Vzhledem k tomu, že se jedná o třídu s dětmi, které budou příští rok nastupovat do školy a zároveň dětmi, které budou v MŠ ještě zůstávat,  zaměříme se zejména na rozvoj kognitivních funkcí, rozvoj všech percepcí. Neopomeneme samozřejmě rozvoj hrubé motoriky, jemné motoriky a grafomotoriky. Podporujeme individuální přístup ke každému dítěti,  rozvíjíme kooperativní činnosti, při hrách pak princip "fair play".

V tomto školním roce se také výrazně zaměříme na environmentální výchovu a prohlubování sociálních vztahů ve třídě, s vrstevníky z Modré třídy, potažmo v celém kolektivu MŠ.

Naším cílem je všestranný rozvoj dítěte:

• rozvíjet schopnosti a dovednosti dítěte
  • motivovat dítě k aktivnímu poznávání
  • posilovat vhodné chování ve vztahu k druhým
  • podporovat v dítěti schopnost projevovat se jako samostatná osobnost

• Víkend s Večerníčkem"
    Každý pátek se losováním vybere jedno dítě, které si Večerníčka - maskota fialové třídy - bere domů a prožije s ním celý víkend. Do kroniky pak s pomocí rodičů zaznamená slovem, obrázkem nebo fotografií, co vše spolu zažili.
  • Čteme dětem
    Každý den čteme dětem před odpočinkem z knihy. Rádi také přivítáme rodiče, kteří by dětem chtěli přečíst z jiné oblíbené dětské knihy.
  • Narozeniny"
    Každé dítě společně se svými spolužáky oslaví své narozeniny. Oslavenci v komunitním kruhu popřejeme, zazpíváme narozeninovou písničku a předáme drobný dárek.
  • Tvorba osobní knihy
    Složka, do níž se zakládají pracovní listy, výtvarné práce, fotografie..., slouží jako skvělý prostředek pro sledování pokroků dítěte v průběhu celé školní docházky.
  •  Logochvilky
    Pravidelné procvičování mluvidel a nácvik výslovnosti jednotlivých hlásek.
  • Pohledy
    Děti mohou přinést nebo poslat do školky pohled z jakéhokoliv výletu a vyprávět o něm ostatním v komunitním kruhu.
  • Zlatohlávci
    Chov ZLATOHLÁVKŮ AFRICKÝCH (pachnoda marginata). Děti mohou na vlastní oči sledovat "broučí" cyklus larva-kukla-brouk.
  • "Martináči"
    pokusíme se o chov Martináče pajasanového
  • "Setkávání s vrstevníky"
  • "Noc ve školce"