Charakteristika třídního vzdělávacího programu

Charakteristika třídní vzdělávacího programu ŽLUTÉ TŘÍDY
              ,,S Emičkou chci hned, poznávat celý svět"
                               pro školní rok 2024-2025

Třídní vzdělávací program (TVP) „Vychází z ŠVP a respektuje ŠVP" "S duhovým vláčkem za poznáváním světa”, na kterém se podílel celý pedagogický sbor.

Vize školy je ZNÁT DOBRÉ, CHTÍT DOBRÉ, KONAT DOBRÉ A TO I KDYŽ SE NIKDO NEDÍVÁ......

TVP s názvem „S duhovým vláčkem za poznáváním světa". Jejich obsah bude přizpůsoben potřebám a zájmům dětí. Duhový vláček představuje předškolní cestu pro všechny děti. Každý vagónek veze dovednosti, poznatky, zkušenosti, zážitky, tradice, zvyky a hodnoty a všechny dohromady tvoří vlak kouzelného dětského poznávání světa.
Třídním vzdělávacím programem nás provede stonožka Emička. Řízená činnost bude probíhat v centrech aktivit. TVP je rozděleno do 10 měsíčních bloků a jednotlivých témat. Zvolená témata budou zaměřena ve všech oblastech na přípravu dětí ke vstupu do základní školy.
Nově bude postupně zařazena metodika ,,Dobrý začátek", která se zaměřuje na rozvoj sociálních a emočních dovedností malých dětí. Používání principů Dobrého začátku přispívá k duševnímu zdraví dětí, pedagogů i rodičů. Přechodové okamžiky předcházející řízené činnosti budou vyplněny klidovými činnostmi připravenými na koberci nebo u stolků. Půjde o činnosti individuální, ve dvojicích či ve skupinách, jejichž hlavním úkolem bude naučit děti spolupracovat a tuto schopnost postupně zlepšovat. Bude kladen důraz na rozvoj řečových dovedností u dětí s odlišným mateřským jazykem.
Do vzdělávání je zapojen rozvoj informativního myšlení, logického myšlení, prostorové orientace a předmatematických představ (např. robotická včelka, digitální mikroskopy, mluvící skřipce, čtvercová pochozí síť a interaktivní stěna).
V letošním školním roce nově zavádíme metodiku ,,Dobrý začátek".
Tato metodika

• Usnadňuje adaptaci dětí ve třídě po prázdninách, po nemoci či po karanténě
  • Rychleji a snáze vede k vyřešení konfliktních situací
  • Vede k respektu, toleranci a dodržování pravidel
  • Usnadňuje rozpoznávání pocitů a ovládání emocí
  • Zrychluje osvojení sociálních návyků, např. neskákání do řeči, uklízení hraček apod.
  • Snižuje výskyt nežádoucího, např. agresivního chování